Tlenoterapia dla sportowców
Sport
Tlenoterapia hiperbaryczna dla sportowców na całym świecie ma bardzo doniosłe znaczenie. Terapia tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia ma znakomity wpływ na procesy metaboliczne, które zachodzą w mięśniach, chrząstce i tkance kostnej. Oznacza to więc, że komora hiperbaryczna pomaga sportowcom szybciej wracać do treningów po urazie, a także podnosi wydolność organizmu, co wpływa na osiągane wyniki.
Tlenoterapia jest więc „naturalnym dopingiem dla organizmu”.

Co oznacza komora tlenowa dla sportowców?
- Szybszy i sprawniejszy powrót do treningu po kontuzji
- Skrócenie okresu regeneracji po treningu
- Obniżenie do minimum zakwaszenia mięśni
- Przyspieszenie metabolizmu
- Niwelowanie stanu zapalnego i redukcję obrzęków
- Łagodzenie bólów
- Szybsze gojenie się mikrourazów i ran
- Mniejsze odwodnienie organizmu
- Lepszy stan skóry
- Zwiększenie ilości tlenu w tkankach
- Zwiększenie ilość molekuł ATP (tzw. paliwa mięśniowego)
- Poprawę koncentracji i refleksu
Regularne wizyty w komorze hiperbarycznej stymulują wzrost liczby komórek macierzystych w organizmie. Te odgrywają niezwykle ważną rolę w regeneracji komórkowej − mają zdolność do przekształcania się w komórki uszkodzonych tkanek i uzupełniają powstałe ubytki. Lepsze dotlenienie organizmu to także lepsze ukrwienie. To z kolei ma bezpośredni wpływ na kondycję Twojego ciała.
Hiperbaria jest popularnym zabiegiem wśród sportowców, takich jak Tiger Woods, Michel Phelps czy Novak Djokovic. Korzystają z niej także chętnie maratończycy czy triathloniści. Wizyty w komorze tlenowej dają także wymierne efekty u osób trenujących amatorsko, np. zwolenników siłowni czy weekendowego jeżdżenia na rowerze.

Przyspieszenie metabolizmu i odchudzanie
Komora hiperbaryczna może wspomagać organizm w walce z nadwagą i otyłością. Tlen hiperbaryczny ma zdolność przyspieszania metabolizmu. Dodatkowo pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn i wolnych rodników tlenowych. Dzięki komorze hiperbarycznej usprawniana jest praca tak ważnych dla metabolizmu narządów, jak tarczycy, wątroby czy trzustki. Dlatego właśnie sesje hiperbaryczne pomagają w osiągnięciu zadowalających efektów czy diecie odchudzającej i ćwiczeniach.
Choć nie wydaje się to oczywiste, za problemy ze „zrzuceniem” zbędnych kilogramów odpowiada m.in. osłabione krążenie i słabe utlenowanie tkanek. Dobre dotlenienie organizmu sprzyja spalaniu kalorii. W czasie 60-minutowej sesji w komorze hiperbarycznej możesz spalić nawet 500 kcal. Tyle samo spalisz w ciągu godzinnego pływania czy biegu.
Za metabolizm trójglicerydów (czyli komórek tłuszczowych, które magazynowane są w organizmie) odpowiada m.in. tlen. W czasie sesji w komorze hiperbarycznej dochodzi do przyspieszenia oksydacji tłuszczu − przemienia się on w dwutlenek węgla i wodę. Co więcej, podczas tlenoterapii hiperbarycznej Twój organizm ma większe zapotrzebowanie na tłuszcze (potrzebuje energii). Dodatkowo, zwiększa się aktywność enzymów trzustki (lipaz), które pomagają w trawieniu. Oczywiście najlepsze efekty działania tlenoterapii osiągniesz przy stosowaniu diety z deficytem kalorycznym.
Złe dotlenienie organizmu może prowadzić także do problemów ze snem (m.in. bezdech senny) i stanem przewlekłego zmęczenia. To może prowadzić do zwiększenia w organizmie stężenia hormonu stresu, czyli kortyzolu. Ten może spowalniać metabolizm i proces odchudzania czy nawet kumulacji wagi.

Ortopedia
osteoporoza, zespół cieśni nadgarstka
Tlenoterapia hiperbaryczna osiąga bardzo dobre efekty we wspomaganiu leczenia schorzeń układu kostno-stawowego, w tym martwicy kości i różnorakich przewlekłych stanów zapalnych.
-mówi dr Jeffrey Niezgoda, dyrektor American College of Hyperbaric Medicine
Komora hiperbaryczna sprawdza się w terapii chorób takich jak:
- aseptyczna martwica kości
- popromienna martwica kości
- zapalenie kości
- urazy kości i tkanek miękkich rąk i nóg
- złamania kości
- urazy sportowe
- osteoporoza
- osteochondroza
- zespół cieśni nadgarstka
- fibromialgia
- reumatoidalne i zwyrodnieniowe zapalenie stawów
Najczęstszą przyczyną ostrych czy przewlekłych chorób kości jest niedotlenienie tkanek. Osteoblasty i osteoklasty wymagają określonej właściwej podaży tlenu, żeby mogły pełnić swoje funkcje prawidłowo.
Za regenerację martwiczej tkanki odpowiadają osteoklasty, a budowę nowych struktur kostnych − osteoblasty. Tlen hiperbaryczny pobudza komórki do odnowy tkanki łącznej. Dodatkowo zwiększa syntezę kolagenu i elastyny i tworzy nowe naczynia krwionośne. Komora hiperbaryczna bardzo dobrze wpływa na stany zapalne i zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji.

Osteochondroza i osteoporoza
Uszkodzenie krążków międzykręgowych kręgosłupa to osteochondroza (choroba o charakterze degeneracyjno-dystroficznym). Wspomaganie leczenia chirurgicznego choroby tlenoterapią hiperbaryczną daje bardzo dobre efekty w przypadku chorych z silnymi dolegliwościami neurologicznymi.
Tlenoterapia polecana jest także w leczeniu osteoporozy. Schorzenie to powoduje ubytki masy kostnej, co osłabia kości i może doprowadzić do patologicznych złamań. Zabiegi w komorze zmniejszają obrzęk tkanek, a to przywraca prawidłowo ruchomość tkanek.
Martwica kości
Martwica kości jest często powikłaniem po radioterapii. Spowodowane jest to niedotlenieniem tkanek, a to wpływa na zahamowanie procesu powstawania kości. Powoduje to osteolizę (rozpuszczania kości) i śmierć tkanek.
Tlenoterapia hiperbaryczna powoduje usunięcie martwej kości. Dzięki odpowiedniej podaży tlenu, komórki ciała są pobudzone do efektywnego działania. Komora hiperbaryczna wspiera antybiotykoterapię i stosowana przed zabiegami chirurgicznymi dobrze przygotowuje organizm na rekonwalescencję. Wczesne zdiagnozowanie choroby i szybkie włączenie terapii tlenowej daje najlepsze efekty leczenia.
Fibromialgia
Fibromialgia to choroba, w przebiegu której choremu towarzyszy przewlekły i wieloogniskowy ból mięśni i stawów. Tlenoterapia znacząco zmniejsza dolegliwości bólowe i podnosi tolerancję na ból. U pacjentów poddanych terapii obserwuje się istotny spadek liczby bolesnych punktów uciskowych. terapii tlenowej daje najlepsze efekty leczenia.
Zespół cieśni nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka spowodowany jest uciskiem nerwu pośrodkowego u podstawy dłoni. Badania pokazują, że sesje w komorze hiperbarycznej zmniejszają ból i znacznie poprawiają ruchomość stawu nadgarstka.